Grandmaster Flash

Hip hop, Old school hip hop

1978-nuværende

Grandmaster Flash

Birth name

Joseph Saddler

Born

January 1, 1958 (age 63)
Bridgetown, Barbados, West Indies

Origin

The Bronx, New York, U.S.

genrer

år aktiv

etiketter

Sugar Hill, nyd, Elektra

tilknyttede handlinger

Grandmaster Flash and the Furious Five, Sugarhill-banden

Joseph Saddler (født 1.januar 1958), bedre kendt under sit scenenavn Grandmaster Flash, er en amerikansk DJ og pladeproducent. Han betragtes som en af pionererne inden for hip hop DJing, skæring, og blanding. Flash skabte den hurtige Blandingsteori (som gjorde det muligt for ham problemfrit at sløjfe enhver del af en sang ved hjælp af to kopier af den samme plade, en teknik, der nu er kendt som Beat-jonglering) og punch frasering ud over at etablere nye ridseteknikker. Hans gruppe Grandmaster Flash and the Furious Five blev optaget i Rock and Roll of Fame i 2007 og blev de første hiphop-kunstnere, der blev så hædret. Flash blev født i Barbados, før hans familie flyttede til London. Han gik på Samuel Gompers High School, hvor han lærte at reparere elektronisk udstyr. Flashs tidlige interesse for DJing kom fra en fascination af sin fars pladesamling såvel som hans mors ønske om, at han skulle uddanne sig inden for elektronik. Efter gymnasiet blev han involveret i den tidligste DJ-scene. Flash spillede fester og samarbejdede med rappere som f.eks Kurtis blæse og Lovebug Starskiog til sidst danne sin egen gruppe, The Furious Five, i slutningen af 1970 ‘ erne. Grandmaster Flash and the Furious Five udstedte deres første plade, “Superrappin’,” på Enjoy-mærket i 1979. De underskrev derefter Sylvia Robinsons nye Jersey-baserede Sugarhill-mærke, hvor de lavede r&B diagrammer med en 12-tommer single kaldet “Freedom”, der løb i mere end otte minutter. De blev underskrevet til Sugar Hill Records i 1980. Flash ‘s skelsættende” The Adventures of Grandmaster Flash på hjulene af stål”, udgivet i 1981, er en 7-minutters solo udstillingsvindue af hans Pladespiller færdigheder og er den første dokumenterede udseende rekord skrabe på en sang. Gruppens mest betydningsfulde hit var” The Message”, selvom Melle Mel var det eneste medlem af gruppen, der optrådte på den. Selvom Flash ofte krediteres pladen, vises Flash ikke på nogen sange af gruppen, da der ikke var plads til hans turntablism-færdigheder, skønt han leverede det centrale element i gruppens lyd, når han optrådte live. The Furious Five splittede i 1982, efter at der opstod økonomiske problemer mellem Flash og Melle Mel. Grandmaster Flash udgav et antal albums i 1980 ‘ erne, før The Furious Five midlertidigt forsonede sig til albummet fra 1988 på styrken.

i dag ejer Flash sin egen tøjlinje, G. Phyre. I 2008 udgav han en erindringsbog, The Adventures of Grandmaster Flash: My Life, My Beats. Flash vises som en spilbar karakter i videospillet DJ Hero. Han fortsætter med at turnere og udfører regelmæssigt DJ-sæt.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *