Ir konjugaatio

tällä oppitunnilla opetellaan Espanjan verbin ”ir” taivuttamista, joka tarkoittaa ”mennä”. ”Ir” on epäsäännöllinen verbi. Se ei noudata normaaleja verbien taivutussääntöjä. Joten sinun täytyy muistaa sen konjugaatioita.

Ir konjugaatio espanjaksi

indikatiivi

läsnä

(go/goes)

Preteriitti

(meni)

tulevaisuus

td> was Go

(He/She)

go

Ibai

(They/You all – formal)

aihe epätäydellinen

ehdollinen

(menisi)

i(i) oli
tú (you) vas were iba you ’ ll
va was was will
us (We) we we /td> vosotros (you all) (epävirallinen) you ye iríais you
van fueron iban irían irán

ir konjugaatio preesensissä espanjaksi

ir konjugaatio preesensissä

subjunktiivinen

epätäydellinen 2

(meni)

tulevaisuus

(menee)

yo

whatever

you

whatever

fuéremos

/td>

aihe

läsnä

(Go)

epätäydellinen

(meni)

go off was
you you strong
he/she/You td> off was
US we me
you Go be
they / them / you vayan fueran fuesen fuere

Imperative

Subject Affirmative Negative
yo
ve no vayas
Ud. vaya no vaya
nosotros vayamos no vayamos
vosotros id no vayáis
Uds. vayan no vayan

Continuos (progressive)

läsnä

(am going/is going)

preteriitti

(was going)

epätäydellinen

(was going)

ehdollinen

(would be going)

future

(will be going)

yo (I)

td>

would be going to

(They)

aihe esto yendo estaba yendo estaría yendo estaré yendo
tú (you) you are going you were going you were going ”d be going ” ll be going
he/she / You (He/She) is going was going I was going would be going going
us (We) we are going we were going we going we will be going to
vosotros (you all) you are going you were going you would be going
you will be going to going were going were going would be going will be going

Perfect

present

(have/has gone)

preteriitti

(had gone)

(had gone)

(oli mennyt)

ehdollinen

(olisi mennyt)

tulevaisuus

(on mennyt)

lähtenyt td>

subject
i oli ollut gone gone have been
you gone you had gone ’ve been you would have been
he/she / You mennyt oli mennyt mennyt mennyt lähtenyt you have been hubisteis Gone habríais Gone have been they/them/you mennyt oli ollut oli ollut ovat olleet ovat olleet ovat olleet

täydellinen Subjunktiivinen

ido

subject present Past
future
I poissa Ido has been you have been had been thou hast Gone
he / she / you mennyt on ollut
us ovat olleet ’d menneet halusimme mennä
you olet mennyt /td> have been they/them/you have been Gone have been

muut muodot:

present participle: going

past participle: ido

Katso myös: Dekirin konjugaatio.

toteaa:

  • englanniksi sanotaan ”I am going to the beach”. Ja sinun täytyy lisätä ”to” jälkeen verbi ”mennä”. Espanjan kielessä verbiä” ir ”seuraa usein”A”. Sanoisit ”Voy a la playa”.

    ir a + infinitiivi = ollakseen aikeissa tehdä jotain (lähitulevaisuudessa)

  • Jos” a”: ta seuraava substantiivi on maskuliininen yksikkö, täytyy” A”: n ja” el”: n kaksi äännettä yhdistää yhdeksi äänteeksi ” al.”

esimerkiksi:

I am going to the market – Voy al mercado (NOT Voy a el mercado)

  • Jos haluat ilmaista, että jotain tapahtuu, lisää sopiva konjugoitu muoto verbistä ”ir” ja sanasta ”A” ennen verbin infinitiivimuotoa.

esimerkkeinä:

Vamos a comer – we are going to eat.

El hombre va a caminar alrededor de la ciudad – mies aikoo kävellä kaupungilla.

Yo voy a viajar a España. – Matkustan Espanjaan.

esimerkkejä ”ir” – sanan käytöstä lauseissa:

Mi madre va al supermercado ahora-äitini menee nyt supermarkettiin.

Voy a llevar a mi hermana a su casa. – Vien siskoni kotiinsa.

¿Fueron ustedes al baile? – Kävitkö tansseissa?

Yo iré a tu casa esta tarde – I will go to your house this afternoon.

Mi mamá no quiere que ellos vayan solos al festival. Äiti ei halua, että he menevät yksin festareille.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *