Grandmaster Flash

Etiketter

grandmaster flash og de rasende fem, sugarhill-gjengen

Grandmaster Flash

Birth name

Joseph Saddler

Born

January 1, 1958 (age 63)
Bridgetown, Barbados, West Indies

Origin

The Bronx, New York, U.S.

sugar hill, nyt, elektra

tilknyttede Handlinger

div joseph saddler (født 1.januar 1958), bedre kjent under artistnavnet grandmaster flash, er en amerikansk dj og plateprodusent. Han regnes som en av pionerene innen hip hop DJing, skjæring og miksing. Flash skapte Quick Mix Theory (Som tillot ham å sømløst sløyfe noen del av en sang ved hjelp av to kopier av samme plate, en teknikk som nå er kjent som Beat-Sjonglering) og punch frasering, i tillegg til å etablere nye skrape teknikker. Hans Gruppe Grandmaster Flash og Furious Five ble innlemmet I Rock and Roll Of Fame i 2007, og ble de første hip hop-artistene som ble så æret. Flash ble født I Barbados før familien flyttet til Bronx, New York. Han gikk På Samuel Gompers High School, hvor han lærte å reparere elektronisk utstyr. Flash tidlig interesse For DJing kom fra en fascinasjon med farens platesamling, samt morens ønske om ham å utdanne seg i elektronikk. Etter videregående ble han involvert i Den tidligste New York DJ-scenen. Flash spilte fester og samarbeidet med rappere Som Kurtis Blow Og Lovebug Starski, og til slutt dannet sin egen gruppe, The Furious Five, på slutten av 1970-tallet. Grandmaster Flash and The Furious Five ga ut sin første plate, «Superrappin’, » på Plateselskapet Enjoy i 1979. De signerte Deretter Med Sylvia Robinsons New Jersey-baserte Sugarhill-etikett, hvor De laget R & b-diagrammer med en 12-tommers singel kalt «Freedom», som løp i mer enn åtte minutter. De ble signert Til Sugar Hill Records i 1980. Flashs banebrytende «The Adventures Of Grandmaster Flash on The Wheels Of Steel», utgitt i 1981, er en 7-minutters solo showcase av hans plateskiver og er det første dokumenterte utseendet på rekordskraping på en sang. Gruppens mest betydningsfulle hit var «The Message», selv Om Melle Mel var det eneste medlemmet av gruppen som spilte på den. Selv ofte kreditert på posten, Flash vises ikke på noen sanger av gruppen som det var lite rom for hans turntablism ferdigheter, selv om han ga det sentrale elementet i gruppens lyd når du utfører live. The Furious Five splittet i 1982 etter at økonomiske problemer oppsto Mellom Flash Og Melle Mel. Grandmaster Flash ga ut en rekke album på 1980-tallet før The Furious Five midlertidig forsonet for 1988-albumet On The Strength.I Dag eier Flash sin egen kleskolleksjon, G. Phyre. I 2008 ga Han ut en selvbiografi, The Adventures Of Grandmaster Flash: My Life, My Beats. Flash vises som en spillbar karakter I videospillet DJ Hero. Han fortsetter å turnere og utfører REGELMESSIG DJ-sett.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *