Grandmaster Flash

Grandmaster Flash

Birth name

Joseph Saddler

Born

January 1, 1958 (age 63)
Bridgetown, Barbados, West Indies

Origin

The Bronx, New York, U.S.

gatunki

Hip hop, old school hip hop

lata aktywne

1978-obecny

etykiety

Sugar Hill, enjoy, elektra

powiązane akty

Grandmaster Flash and the Furious Five, The Sugarhill Gang

Joseph Saddler (ur. 1 stycznia 1958), lepiej znany pod pseudonimem Grandmaster Flash, to amerykański DJ i producent muzyczny. Jest uważany za jednego z pionierów hip-hopowego Djingu, cięcia i miksowania. Flash stworzył teorię szybkiego miksu (co pozwoliło mu na bezproblemowe zapętlenie dowolnej części Utworu przy użyciu dwóch kopii tej samej płyty, techniki znanej obecnie jako Beat-Juggling) i frazowanie uderzeń, a także ustanowienie nowych technik drapania. Jego Grupa Grandmaster Flash and the Furious Five została wprowadzona do Rock and rolla sławy w 2007 roku, stając się pierwszymi artystami hip-hopowymi, którzy zostali tak uhonorowani.

Flash urodził się na Barbadosie, zanim jego rodzina wyemigrowała do Bronxu w Nowym Jorku. Uczęszczał do Samuel Gompers High School, gdzie nauczył się naprawiać sprzęt elektroniczny. Pierwsze zainteresowanie Flasha DJingiem wynikało z fascynacji kolekcją płyt ojca, a także z pragnienia matki, aby uczył się elektroniki. Po szkole średniej zaangażował się w najwcześniejszą nowojorską scenę DJ-ską. Flash grał na imprezach i współpracował z takimi raperami jak Kurtis Blow i Lovebug Starski, a ostatecznie tworząc własną grupę, The Furious Five, pod koniec lat 70. Grandmaster Flash and the Furious Five wydali swoją pierwszą płytę „Superrappin '” w wytwórni Enjoy w 1979 roku. Następnie podpisali kontrakt z wytwórnią Sugarhill Sylvii Robinson z New Jersey, gdzie osiągnęli R&B z 12-calowym singlem „Freedom”, który trwał ponad osiem minut. W 1980 roku zespół podpisał kontrakt z Sugar Hill Records. Przełomowy utwór Flasha „The Adventures of Grandmaster Flash on the Wheels of Steel”, wydany w 1981 roku, jest 7-minutową solową wizytówką jego umiejętności gramofonowych i jest pierwszym udokumentowanym występem na płycie. Najważniejszym hitem grupy był „the Message”, chociaż Melle Mel był jedynym członkiem grupy, który wystąpił na nim. Chociaż często zapisywany na płycie, Flash nie pojawia się na żadnych utworach grupy, ponieważ nie było miejsca na jego umiejętności turntablistyczne, chociaż stanowił centralny element brzmienia grupy podczas występów na żywo. The Furious Five rozstali się w 1982 roku po problemach finansowych pomiędzy Flashem i Melle Mel. Grandmaster Flash wydał kilka albumów w latach 80., zanim Furious Five tymczasowo pogodzili się z albumem On the Strength z 1988 roku.

dzisiaj Flash posiada własną linię ubrań, G. Phyre. W 2008 roku wydał pamiętnik The Adventures of Grandmaster Flash: My Life, My Beats. Flash pojawia się jako grywalna postać w grze DJ Hero. Kontynuuje trasy koncertowe i regularnie wykonuje sety DJ-skie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *