Brad Keselowski câștigă la Richmond, câștigă rundă de 12 dană

Brad Keselowski a făcut bine pe o predicție încrezător Babe Ruth-ca la începutul acestei săptămâni, când a spus că se așteaptă să domine și să câștige sâmbătă seara federalizate piese Auto 400 cursa Playoff la Richmond (Va.) Raceway.

domina, a făcut-o. După ce a condus cel mai bun 192 din cele 400 de ture pe pista de trei sferturi de mile, Keselowski a obținut o victorie impresionantă de 2.568 de secunde asupra Martin Truex Jr. pentru a-și garanta poziția în următoarea rundă a playoff-urilor NASCAR Cup Series. Este a patra victorie a lui Keselowski din sezon în echipa numărul 2 Penske Ford și a 34-a victorie în carieră.echipa lui Keselowski Penske coechipierul Joey Logano a fost al treilea, urmat de Austin Dillon și Chase Elliott. Kyle Busch a terminat pe locul șase, urmat de liderul punctelor de campionat Kevin Harvick. Aric Almirola, Alex Bowman și Clint Bowyer au completat un top 10 al piloților actuali eligibili pentru playoff. Deși nu este o victorie pentru campionul actual al seriei Busch, top-10-ul său a fost o realizare, având în vedere că a început ultimul pe teren după ce a eșuat de două ori inspecția înainte de cursă.

RELATED: rezultatele cursei

Denny Hamlin, care a terminat pe locul 12, a câștigat încă suficiente puncte pentru a-și asigura un loc în următoarea rundă a playoff-urilor. A condus 45 de ture și a câștigat etapa 1, dar a fost chemat pentru viteză pe pit road și a trebuit să joace din urmă restul nopții după ce a executat pedeapsa.

Heroplayoffs Grid Post Richmond

singurele steaguri de avertizare de sâmbătă au fost pentru încetiniri programate – o precauție de competiție și două pauze de etapă. Și au existat 20 de schimbări de plumb între nouă șoferi.

„a fost o cursă grozavă pentru noi și Echipa 2”, a spus campionul seriei 2012, Keselowski, menționând că a condus aceeași mașină sâmbătă ca și când a câștigat la New Hampshire la începutul acestei veri. „Am vrut să fac un burnout foarte cool cu ea, dar vreau această mașină pentru (cursa de campionat la) Phoenix.

„sunt foarte pompat. Nu vreau să privesc prea departe. Următoarea rundă va fi foarte dificilă, dar totuși, sunt foarte pompat de această performanță și de modul în care am alergat pe piste scurte.

„dacă putem ajunge la Phoenix, vom fi foarte buni”, a promis Keselowski, nevrând să privească prea departe în ciuda performanței sale impresionante de sâmbătă.

înrudite: Analiza rapidă a Richmond race

în timp ce Keselowski, 36 de ani, a fost în mod clar clasa terenului, conducând de aproape patru ori mai multe ture decât orice alt șofer, Logano, Truex și Dillon au făcut tot posibilul pentru a-l menține cinstit.

cele 55 de ture conduse de Dillon au fost cele mai multe pe care le-a condus vreodată într-o singură cursă în cariera sa de șapte ani cu normă întreagă NASCAR Cup Series. A ratat pit road în timp ce venea la gropi pentru serviciu târziu în cursă – singurul sughiț din noaptea lui. Dar echipa sa și-a revenit și s-a dovedit a avea o consecință minimă pentru o organizație care a impresionat puternic primele două săptămâni ale playoff-urilor.

Dillon a terminat subcampionul la Harvick în deschiderea Playoff-ului de săptămâna trecută la Darlington și are acum un al doilea top cinci care se îndreaptă spre Bristol (Tenn.) Motor Speedway săptămâna viitoare pentru cursa finală în această etapă de deschidere a playoff-urilor.

„să vii din spate (după penalizarea de viteză) și să termini pe locul doi în etapa 2 a fost atât de minunat”, a spus Dillon, șoferul numărului 3 Richard Childress Racing Chevrolet.

„această echipă de curse este în flăcări chiar acum și apare când contează.”

Dillon, care a câștigat la Texas Motor Speedway în această vară, s-a poziționat într-o cursă de playoff mult mai bună decât mulți ar fi anticipat îndreptându-se spre cursa Bristol cutoff săptămâna viitoare.

Pe de altă parte, Truex și-a menținut ritmul constant. Cursa sa pe locul trei a fost al nouălea top-cinci în ultimele 10 curse,

doar primii 12 piloți dintre cei 16 eligibili în playoff vor continua să lupte pentru titlul sezonului după acea cursă din Bristol.

după Richmond, cei patru piloți de sub linia top-12 includ William Byron (-3 puncte), Cole Custer (-8 puncte), Matt DiBenedetto (-25 puncte) și coechipierul lui Keselowski Penske Ryan Blaney (-27 puncte).

seria se mută la Bristol pentru Bass Pro Shops Night Race sâmbăta viitoare (7:30 p.m. ET pe NBCSN, PRN și SiriusXM NASCAR Radio).

notă: numărul 11 Joe Gibbs Racing Toyota condus de Denny Hamlin și numărul 12 Team Penske Ford condus de Ryan Blaney s-au dovedit a avea fiecare o piuliță care nu este sigură și sigură. O amendă pentru fiecare șef de echipaj (Chris Gabehart pe nr. 11 și Todd Gordon pe numărul 12) va veni săptămâna viitoare.