Grandmaster Flash

Grandmaster Flash

Birth name

Joseph Saddler

Born

January 1, 1958 (age 63)
Bridgetown, Barbados, West Indies

Origin

The Bronx, New York, U.S.

genuri

Hip hop, Hip Hop de școală veche

Ani activi

1978-prezent

etichete

Sugar Hill, bucurați-vă, Elektra

acte asociate

Grandmaster Flash și Furious Five, Sugarhill Gang

div Joseph Saddler (n.1 ianuarie 1958), cunoscut sub numele de scenă Grandmaster Flash, este un DJ american. Este considerat unul dintre pionierii DJ-ului hip hop, tăierii și mixării. Flash a creat teoria mixului rapid (care i-a permis să bucleze perfect orice parte a unei melodii folosind două copii ale aceluiași disc, o tehnică cunoscută acum sub numele de jonglerie cu bătăi) și frazarea pumnului, pe lângă stabilirea de noi tehnici de zgâriere. Grupul său Grandmaster Flash și Furious Five au fost incluși în Rock and Roll of Fame în 2007, devenind primii artiști hip hop care au fost atât de onorați. Flash s-a născut în Barbados înainte ca familia sa să migreze în Bronx, New York. A urmat Liceul Samuel Gompers, unde a învățat cum să repare echipamentele electronice. Interesul timpuriu al lui Flash pentru Dj a venit dintr-o fascinație pentru colecția de discuri a tatălui său, precum și dorința mamei sale de a se educa în electronică. După liceu, s-a implicat în cea mai veche scenă de DJ din New York. Flash a jucat petreceri și a colaborat cu rapperi precum Kurtis Blow și Lovebug Starski, și în cele din urmă formându-și propriul grup, Furious Five, la sfârșitul anilor 1970. Grandmaster Flash și Furious Five au lansat primul lor disc, „Superrappin'”, pe eticheta Enjoy în 1979. Apoi au semnat cu Sylvia Robinson ‘ s Sugarhill din New Jersey etichetă, unde au realizat r&diagrame B cu un single de 12 inci numit „libertate”, care a durat mai mult de opt minute. Au fost semnate la Sugar Hill Records în 1980. Seminalul lui Flash „Aventurile Marelui Maestru Flash pe roțile de oțel”, lansat în 1981, este o vitrină solo de 7 minute a abilităților sale de placă turnantă și este prima apariție documentată a zgârieturilor de discuri pe o melodie. Cel mai semnificativ hit al grupului a fost „mesajul”, deși Melle Mel a fost singurul membru al grupului care a cântat pe el. Deși frecvent creditat pe disc, Flash nu apare pe nicio melodie a grupului, deoarece era puțin loc pentru abilitățile sale de turntablism, deși a furnizat elementul central al sunetului grupului atunci când cânta live. Furious Five s-a despărțit în 1982 după ce au apărut probleme financiare între Flash și Melle Mel. Grandmaster Flash a lansat o serie de albume în anii 1980 înainte ca Furious Five să se împace temporar pentru albumul din 1988 pe forță.

astăzi, Flash deține propria linie de îmbrăcăminte, G. Phyre. În 2008, a lansat un memoriu, Aventurile lui Grandmaster Flash: viața mea, bătăile mele. Flash apare ca un personaj jucabil în jocul video DJ Hero. El continuă să facă turnee și efectuează în mod regulat seturi de DJ.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *